Almanya vize başvurusu yapmak isteyenlerin gerekli evrakları detaylı bir şekilde aslına uygun, güncel değişimleri de göz önünde bulundurarak hazırlaması önemlidir.Başvuru belgeleri hazırlandıktan sonra Almanya konsolosluğunun yetki verdiği başvuru merkezlerinden randevu oluşturulmalıdır. Vize için randevusu bulunmayan kişiler  için kabul edilmemektedir. Başvuru sırasında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için vize merkezine gitmeden önce randevu oluşturmak önemlidir. Vize başvuru Almanya seyahatinden 1 ila 3 ay öncesinden yapılmalıdır. Vize işlemleri birkaç hafta sürdüğü için başvuru son ana bırakılmamalıdır. Gerekli bütün evrakların vize başvuru merkezi tarafından Almanya Konsolosluğu’na ulaştırılması sonucunda evraklar yeterliyse ve seyahati gerçekleştirecek kişinin Almanya'ya girişi ile ilgili bir sakınca görülmüyorsa vize başvuru sahibine teslim edilir.

Almanya vize başvurusu yapacak kişilerin pasaport süresinin seyahatlerinin bittiği güne kadar en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir ve pasaportta gümrük ve döviz kayıt işlemleri dışında vizenin basılması için minimum 2 boş sayfa yer almalıdır. 

Almanya vize başvurusu alınacak vize türüne göre başkonsolosluğa da yapılabilir. Ulusal vize (D tipi) başvurusu yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin vize için başvurularını direkt olarak Almanya büyükelçiliği ya da konsolosluğa yapmaları gerekmektedir. Bunun dışında kalan vize türleri (eğitim, turistik, ticaret vs.) yetkili başvuru merkezleri aracılığıyla yapılır.

© Copyright 2020 http://www.almanyavizesibasvurusu.com